"prudentes et simplices"

Pécsi Református Kollégium Gimnáziuma és Szakgimnáziuma

Pécsi Református Kollégium Gimnáziuma és Szakgimnáziuma

 

Az 1898-ban megjelent Magyar anekdotakincs sok érdekes, humoros történetet őriz 1848-49 eseményeivel kapcsolatban. Nemzeti ünnepünk, március 15-e alkalmából a kötet néhány gyöngyszemével szeretnék kedveskedni Diákjainknak.

Tóth Béla a mű bevezetőjében ekképpen ír az anekdotákról:

„Nemzetünknek egész világszemlélete benne vagyon az anekdotákban; és egész jelleme az anekdotakedvelés­ben. A magyar humor a tiszta emberismeret. A legnagyobb dolog, ami halandóknak adatott. Éles szem, okos elme; e kettőnek révén vált ki és szerzett magának örök életet az események véghetetlen sokaságából az, ami emlékezetes, ami bölcs, ami erős.
És az éles szem, az okos elme fegy­vere ez a sok, szinte számtalan igazság, melynek hüvelye az anekdota. Minden alkalom más-más csillogó szablyát von elő a tárból.
Más nemzetek filozófiai rendszerekhez folyamodnak. Mi anekdotázunk. És az anekdota könnyű kardjával Gordius-csomókat vágnak ketté. […] Németesen fürkésző és töredékeket összerakosgató elme bizonnyal ki tudna hüvelyezni belőlük egy kész filozófiai rendszert. Mi magyaroknak nincsen szükségünk ilyen sommázásra. Mint keleti nép: minden forgácsban megtaláljuk az egészet, az igazságot, az erőt, az embert.”

Ajánlom az alábbi anekdotákat annak reményében, hogy mindenki megtalálja a maga kedvencét, netán kedvet kap továbbiak elolvasásához is.

Molnár Péter
igazgató

0 Magyar anekdotakincs min

1 min

2 min

3 a min
3 b min

4 min

5 a min
5 b min

6 a min
6 b min

7 min

Pécsi Református Kollégium Gimnáziuma és Szakgimnáziuma

Lábléc Logo

Elérhetőségek

Cím: 7630 Pécs Engel János utca 15.

Email: kozepiskola@refipecs.hu

Tel.: +36-72-210-800

Oktatási azonosító

Az intézmény OM azonosítója:

027413

Pécsi Református Kollégium

"prudentes et simplices"

 

Az 1898-ban megjelent Magyar anekdotakincs sok érdekes, humoros történetet őriz 1848-49 eseményeivel kapcsolatban. Nemzeti ünnepünk, március 15-e alkalmából a kötet néhány gyöngyszemével szeretnék kedveskedni Diákjainknak.

Tóth Béla a mű bevezetőjében ekképpen ír az anekdotákról:

„Nemzetünknek egész világszemlélete benne vagyon az anekdotákban; és egész jelleme az anekdotakedvelés­ben. A magyar humor a tiszta emberismeret. A legnagyobb dolog, ami halandóknak adatott. Éles szem, okos elme; e kettőnek révén vált ki és szerzett magának örök életet az események véghetetlen sokaságából az, ami emlékezetes, ami bölcs, ami erős.
És az éles szem, az okos elme fegy­vere ez a sok, szinte számtalan igazság, melynek hüvelye az anekdota. Minden alkalom más-más csillogó szablyát von elő a tárból.
Más nemzetek filozófiai rendszerekhez folyamodnak. Mi anekdotázunk. És az anekdota könnyű kardjával Gordius-csomókat vágnak ketté. […] Németesen fürkésző és töredékeket összerakosgató elme bizonnyal ki tudna hüvelyezni belőlük egy kész filozófiai rendszert. Mi magyaroknak nincsen szükségünk ilyen sommázásra. Mint keleti nép: minden forgácsban megtaláljuk az egészet, az igazságot, az erőt, az embert.”

Ajánlom az alábbi anekdotákat annak reményében, hogy mindenki megtalálja a maga kedvencét, netán kedvet kap továbbiak elolvasásához is.

Molnár Péter
igazgató

0 Magyar anekdotakincs min

1 min

2 min

3 a min
3 b min

4 min

5 a min
5 b min

6 a min
6 b min

7 min

Elérhetőségek

Cím: 7630 Pécs Engel János utca 15.

Email: kozepiskola@refipecs.hu

Tel.: +36-72-210-800